Wiadomości

Projekt edukacyjny pn. „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”

Data publikacji 18.02.2024

Lęborscy policjanci włączyli się w realizację pilotażowego projektu edukacyjnego pn. „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”, utworzonego przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku. Adresatami projektu są uczniowie wybranych klas VIII szkół podstawowych. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat cyberzagrożeń, w tym hejtu internetowego. Pośrednim celem jest rozwinięcie kompetencji krytycznego myślenia w sytuacji wystąpienia cyberzagrożenia, a także nauka bezpiecznego korzystania z nowych technologii i przekazanie informacji na temat instytucji udzielających wsparcia w przedmiotowym obszarze.

Wojewódzki pilotażowy projekt edukacyjny pn. „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym” jest realizowany w roku szkolnym 2023/2024. W wybranych klasach VIII szkół podstawowych policjanci prowadzą spotkania edukacyjno – profilaktyczne, podczas których informują uczniów o konkursie na spot edukacyjny pod hasłem „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”.

Takie spotkanie przeprowadziła wczoraj w Szkole Podstawowej w Cewicach policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną. Funkcjonariuszka realizując scenariusz zajęć, zachęciła uczniów do wymienienia wad i zalet korzystania z Internetu, które następnie szczegółowo omówiła. Wnioski nasunęły się same: Internet to duże osiągnięcie cywilizacyjne, które daje nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy, nawiązywania kontaktów i komunikowania się, lecz jest to także źródło wielu zagrożeń. I to głównie na nich skupiła się policajntka, wyjaśniając uczniom m.in. czym jest cyberprzemoc, cybeprzestępstwo, phising, sexting, hejt i określenie smombie (neologizm powstały z połączenia  nazw smartfon i zombie i określający osobę, która idąc ulicą jest tak pochłonięta tym co widzi na ekranie smartfona, że nie zwraca uwagi na otoczenie) oraz kiedy zachowanie młodego człowieka może doprowadzić do konfliktu z prawem i mieć wpływ na jego przyszłość. Przekazała również adresy i numery telefonów instytucji udzielających młodym ludziom pomocy i wsparcia w sytuacjach kryzysowych.

Podsumowując spotkanie profilaktyczka przypomniała, że mądre korzystanie z zasobów sieci przynosi wymierne korzyści i zachęciła do udziału w trwającym konkursie na spot edukacyjny pod hasłem „Bezpieczny nastolatek w sieci”. W związku z realizowanym projektem, każdy uczeń otrzymał upominek w postaci podstawki na smartfona oraz ładowarki USB.

  • Policjantka podczas spotkania
  • Policjantka podczas spotkania
  • Policjantka podczas spotkania
  • Policjantka podczas spotkania
  • Policjantka podczas spotkania
  • Policjantka podczas spotkania
Powrót na górę strony