Wiadomości

Nękała osoby, z którymi mieszkała

Data publikacji 23.02.2024

Dzięki pracy policjantów i prokuratury z Sopotu odpowiedzialności karnej nie uniknie 53-letnia kobieta, która uporczywie nękała parę, z którą wynajmuje pokoje w jednym mieszkaniu. Jak ustalili śledczy, podejrzana przez kilka miesięcy utrudniała im korzystanie ze wspólnej kuchni i łazienki, a także wyzywała ich. 53-latce udowodniono też, że na początku stycznia bieżącego roku, naruszyła nietykalność cielesną pokrzywdzonej i groziła jej pozbawieniem życia. Prokurator ogłosił podejrzanej zarzuty za te przestępstwa i zastosował wobec niej dozór polegający na zakazie kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz obowiązkowym stawiennictwie dwa razy w tygodniu w jednostce Policji.

Kilka dni temu policjanci z Sopotu zostali powiadomieni, że w jednym z mieszkań 53-letnia kobieta wynajmująca jeden z pokoi uporczywie nęka parę, która wynajmuje inny pokój. Funkcjonariusze od razu zajęli się sprawą i ustalili, że 53-latka przez kilka miesięcy wyzywała 27-latkę i jej 31-letniego partnera oraz utrudniała im korzystanie ze wspólnej kuchni, a także łazienki. Między innymi krzyczała, szarpała za klamkę, gdy przebywali w toalecie i gasiła im światło. Podczas awantur zabraniała im też korzystania z kuchni twierdząc, że śmierdzi, gdy gotują w kuchni, źle sprzątają oraz nie potrafią segregować śmieci. Z zebranych przez funkcjonariuszy dowodów wynikało również, że na początku stycznia tego roku 53-latka naruszyła nietykalność cielesną 27-latki poprzez przyciśnięcie jej do ściany, złapanie za szyję i duszenie, a także groziła jej śmiercią.

Kryminalni z Sopotu zatrzymali 53-letnią kobietę i osadzili ją w policyjnej celi. Wszystkie zebrane w sprawie dowody policjanci przekazali do Prokuratury Rejonowej w Sopocie i wczoraj doprowadzili tam również zatrzymaną 53-latkę. Prokurator ogłosił podejrzanej zarzut uporczywego nękania 27-latki i jej 31-letniego partnera oraz zarzut naruszenia nietykalności cielesnej 27-latki i kierowania wobec niej gróźb pozbawienia życia. Po przesłuchaniu dodatkowo zastosował wobec 53-letniej mieszkanki Sopotu dozór policyjny polegający na zakazie kontaktowania się z pokrzywdzonymi i obowiązkowym stawiennictwie dwa razy w tygodniu w jednostce Policji.

 

Policjanci przypominają!

Stalking określa się jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary. Jednorazowa sytuacja nie może być traktowana jako uporczywa. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonym, uzasadnione okolicznościami, poczucie zagrożenia. Zgodnie z kodeksem karnym, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

 

Pamiętajmy, że w przypadku uporczywego nękania jedyną metodą walki z tym przestępstwem jest zgłoszenie go policjantom lub prokuratorom. Często ignorowanie sprawcy może prowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań i stwarzać poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ofiar stalkera. Ofiara takiego przestępstwa powinna też gromadzić dowody (np. SMS-y, e-maile, listy, nagrania) oraz pozyskać świadków.

  • Zatrzymana kobieta
  • Zatrzymana kobieta
Powrót na górę strony