Wiadomości

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Data publikacji 23.02.2024

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Wiąże się też ze zwiększonym ryzykiem zachowań autoagresywnych, które również prowadzą do podejmowania zachowań niezgodnych z prawem. Puccy policjanci zaznaczają jak ważnym w tym dniu jest psychoedukacja społeczeństwa na temat depresji – czym jest i jak reagować, kiedy i gdzie zwracać się o pomoc.

W środę funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pucku otrzymali zgłoszenie od 54-letniego mężczyzny, który poinformował o kryzysie emocjonalnym 56-letniego członka swojej rodziny. Mówiąc o niechęci członka rodziny do dalszego funkcjonowania i jego stanie obniżonego nastroju, poprosił o pomoc. Mundurowi od razu podjęli czynności, by udzielić wsparcia i pomocy. 56-latkowi, który był trudnej sytuacji emocjonalnej i okazywał brak chęci do dotychczasowej aktywności, udzielono w następstwie pomocy medycznej.

Natychmiastowa reakcja funkcjonariuszy, w każdym takim działaniu interwencyjnym, chroni osobę w kryzysie przed możliwością wyrządzenia sobie krzywdy. Dzięki zaangażowaniu policjantów, i innych służb, potrzebujący uzyskują pomoc i wsparcie.

Na podkreślenie zasługują postawy policjantów, którzy podczas pierwszego kontaktu umiejętnie okazują osobom doświadczającym kryzysu, zainteresowanie ich stanem i umiejętnie przeprowadzają rozmowy. Aktywnie słuchają wypowiedzi, aby wyraźnie pokazać, że są zainteresowani ich sytuacją. Empatia puckich funkcjonariuszy przyczynia się do poczucia bezpieczeństwa osób w kryzysie emocjonalnym.

Praca i zaangażowanie różnych instytucji, w tym funkcjonariuszy Policji, może przyczynić się do tego, że stygmatyzacja chorych psychiczne zniknie, a ludzie nie będą wstydzić się prosić o pomoc. Należy zaznaczyć, że nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną. Puccy dzielnicowi oraz policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną w puckiej komendzie, upowszechniają wiedzę na temat przyczyn i objawów depresji wśród różnych grup społecznych, również w zakresie stosowania przemocy m.in. rówieśniczej wśród młodzieży, domowej.

Mundurowi podejmują działania w tym zakresie organizując spotkania, których odbiorcami są młodzież, dorośli i seniorzy. Przedstawiają zagadnienia dotyczące depresji z różnymi uzależnieniami i nierzadko prowadzącymi do popełniania czynów niezgodnych z prawem, w tym konsekwencjami prawnymi, jak również prowadzonymi przez policjantów poszukiwaniami osób. Taka wiedza z pewnością pomaga w skutecznym dostrzeganiu i reagowaniu na tego typu problemy.

  • Policjantka z plakatem
Powrót na górę strony