Wiadomości

Pomorscy policjanci kontrolują i egzekwują przestrzeganie zasad w związku z epidemią koronawirusa

Data publikacji 04.04.2020

Dzisiaj ponad 1100 pomorskich policjantów wspieranych przez Żandarmerię Wojskową, Wojska Obrony Terytorialnej, Straże Miejskie i Gminne patroluje miejsca objęte zakazem i stanowczo reaguje na niestosowanie się do obowiązujących przepisów. Działaniami objęte są zarówno centra dużych miast i główne szlaki komunikacyjne jak i małe miejscowości. Tereny obserwujemy ze śmigłowca i używamy dronów. Wszystko po to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronanwirusa. Osoby, które nie stosują się do obowiązujących ograniczeń muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi i finansowymi. Na podstawie naszych wniosków służby sanitarne nałożyły już wobec 5 mieszkańców Pomorza kary po 5 tysięcy złotych za niestosowanie się do kwarantanny.

Pomorscy funkcjonariusze wzmożyli  działania ukierunkowane na zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Na ulice wszystkich miejscowości w województwie pomorskim skierowano dodatkowych funkcjonariuszy, którzy codziennie kontrolują okolice parków, skwerów, plaż i lasów a także inne miejsca, gdzie zakazane jest wchodzić, sprawdzają też rejony, w których z wcześniejszych informacji wynikało, że grupują się ludzie. W działania zaangażowani są żołnierze Żandarmerii Wojskowej, Wojska Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Straży Miejskiej i Gminnej. Policjanci sprawdzają czy osoby stosują się do wprowadzonego zakazu korzystania z wyznaczonych miejsc. Policjanci zwracają uwagę na minimalną odległość między pieszymi i kwestię wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez nadzoru opiekuna.

W trakcie służby pomorscy policjanci używają najnowszych technologii i z dronów oraz śmigłowca obserwowane są tereny rekreacyjne. Podczas weekendu Pomorze patrolowane jest z powietrza przez policyjnego Black Hawka.

W związku z wprowadzonymi ograniczeniami w przemieszczaniu się a także z zakazem korzystania z lasów, parków, bulwarów i plaż policjanci na drogach dojazdowych, np. na teren Helu czy Mierzei Wiślanej prowadzą zmożone działania kontrolno–prewencyjne. Na Mierzei Wiślanej podczas tego weekendu funkcjonariusze pełnią posterunki stałe na dwóch drogach dojazdowych, tj. DP 2328 prowadzącej od Stróży do Mikoszewa oraz DW 502 prowadzącej od Nowego Dworu Gdańskiego do Stegny. W trakcie działań kontrolowane są wszystkie pojazdy, którymi mogą poruszać się osoby, które łamią zakaz przemieszczania się.

Mundurowi w trakcie służby sprawdzają cel wyjścia czy wyjazdu z domu oraz to czy piesi oraz kierowcy stosują się do nowych nakazów bezpieczeństwa. 

W dalszym ciągu przypominamy  o zasadach jakimi w trosce o zdrowie powinni się wszyscy kierować. Przez urządzenia głośnomówiące ciągle  podawane są komunikaty o pozostaniu w domu i wychodzeniu na zewnątrz  tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Każdego dnia policjanci sprawdzają ponadto, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek i pozostają w miejscu zamieszkania. Dzięki znakomitej współpracy z służbami sanitarnymin na podstawie naszych wniosków służby sanitarne nałożyły już wobec 5 mieszkańców Pomorza kary po 5 tysięcy złotych za niestosowanie się do kwarantanny.

Działania mundurowych pokazuje dość duże zdyscyplinowanie społeczeństwa, jednak jak się okazało, nie wszyscy stosują się do dyrektyw. Wobec osób, które nie przestrzegają zasad policjanci nakładają kilkuset złotowe mandaty, kierują sprawy do sądu i przekazują informacje do służb sanitarnych.

Przypominamy, że kto naruszy przepisy, musi liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi.

Policjanci apelują. W drodze o Wasze bezpieczeństwo #zostańcie w domu.

Po raz kolejny apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń z uwagi na epidemię koronawirusa SARS-Co-2. Mając na względzie bezpieczeństwo swoje, osób bliskich i starajmy się nie wychodzić i pozostawać w domach. W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich policjanci do odwołania będą prowadzić działania mogące zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia, a w sytuacjach niestosowania się do nakazów i zakazów będą stanowczo reagować i egzekwować przestrzeganie przepisów.

Za złamanie przepisów związanych z epidemią grozi kara grzywny od 5 do 30 tys. zł.