Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem w czasie wakacji - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem w czasie wakacji

Data publikacji 26.06.2020

Dzisiaj rozpoczynają się wakacje. Dla wielu z nas to upragniony i długo wyczekiwany czas wypoczynku, który często wiąże się z dalekimi podróżami. W bezpiecznym dotarciu do celu będą pomagać słupscy policjanci, którzy dokładnie będą przyglądać się sytuacji na drodze i będą reagować na popełniane wykroczenia. O bezpieczeństwo turystów w miejscowościach nadmorskich zadbają funkcjonariusze z komendy miejskiej wspierani przez policjantów z Gdańska.

Wakacje to długo wyczekiwany i wymarzony okres dla wielu z nas. To czas odpoczynku od pracy, szkoły i codziennych obowiązków. Nie ze wszystkich jednak możemy być zwolnieni. Często bezpieczeństwo zależy od nas samych, od naszych postaw i decyzji. Pamiętajmy o zasadach bezpiecznego wypoczynku, stosujmy się do zaleceń specjalistów i przestrzegajmy przepisów. Odpowiedzialność, ostrożność i rozsądek są kluczem do utrzymania wysokiego poziomu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Jak to w praktyce będzie wyglądało w regionie słupskim, sprawdzą policjanci z komendy miejskiej i funkcjonariusze z Oddziałów Policji Prewencji w Gdańsku.

Zapewnienie bezpieczeństwa, szczególnie dzieciom i młodzieży podczas letnich wakacji jest priorytetem dla policjantów ruchu drogowego. Już dzisiaj rozpoczynają się działania kontrolno-prewencyjne pn. " Bezpieczne wakacje”. Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawiać się będzie więcej niż zwykle pojazdów, dlatego najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżujących. Policjanci będą reagować na wszystkie nieprawidłowe zachowania na drodze.

W związku z panującą pandemią koronawirusa funkcjonariusze swoją uwagę zwrócą również na osoby, które nie przestrzegają zaleceń i przepisów sanitarnych. Niewątpliwie nikt z nas nie chce zachorować na Covid-19. Pamiętajmy, że dbanie o bezpieczeństwo w tej materii jest również naszym obowiązkiem i wspólną sprawą wszystkich wypoczywających osób. Stosujmy się do obowiązujących obostrzeń i w pełni cieszmy się czasem wolnym.

Czas wakacji wiąże się często z różnego rodzaju zagrożeniami. W tym okresie szczególnie należy zadbać o nasze dzieci. To na rodzicach i opiekunach spoczywa obowiązek sprawowania należytej opieki. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, o bezpieczeństwie nad wodą i uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami czy nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na towarzystwo naszych dzieci i reagujmy na nieprzyzwoite zachowania. Nie pozwólmy by dzieci sięgały po alkohol, narkotyki i dopalacze.

Planując zorganizowany wyjazd dziecka, warto zadbać o kontrolę środka transportu wiozącego je na wypoczynek. W Słupsku informacje i zgłoszenia kontroli autokarów można uzyskać w Komendzie Miejskiej Policji przy al. 3-go Maja 1 pod numerem telefonu 477-420-503. Miejsce weryfikacji stanu technicznego autokarów to punkt kontroli Inspekcji Transportu Drogowego przy ulicy Sobieskiego w pobliżu siedziby Komendy Miejskiej Policji.

W całej Polsce punkty kontroli będą funkcjonować od 26 czerwca do 31 sierpnia.

Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. Dobrym rozwiązaniem jest również poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji. Dodatkowo na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.