Wiadomości

„Bezpieczny przejazd- szlaban na ryzyko” działania wejherowskich policjantów

Data publikacji 10.07.2020

Wejherowscy policjanci włączyli się do działań PKP Polskich Linii Kolejowych „Bezpieczny przejazd-szlaban na ryzyko”. Ich celem jest kontrola w rejonie przejazdów kolejowych oraz informowanie i edukacja uczestników ruchu o zagrożeniach jakie czyhają na przejazdach kolejowych, a w szczególności na niestrzeżonych przejazdach. Mundurowi apelują o zachowanie ostrożności na przejazdach kolejowych.

Policjanci z wejherowskiej drogówki wraz z pracownikami kolei dzisiaj od rana w ramach kolejnej edycji akcji „Bezpieczny piątek” prowadzonej w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd-szlaban na ryzyko!” uświadamiali mieszkańców o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych, przede wszystkim na niestrzeżonych przejazdach. Funkcjonariusze apelowali do kierowców i pieszych o to, aby nie próbowali obejść zamkniętych lub dopiero zamykających się rogatek, licząc na to, że zdążą przedostać się na drugą stronę przed nadjeżdżającym pociągiem.

 

Działania policjantów wraz z pracownikami kolei, będą prowadzone w każdy piątek, przez okres wakacji. Ich celem jest utrwalenie użytkownikom dróg m.in. nawyku zatrzymywania się przed każdym przejazdem i przechodzenia przez tory w miejscach do tego przeznaczonych, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa.

 

Prowadząc działania Policja będzie uczulała uczestników ruchu, że stosowanie się do tych zasad, to czasami kwestia życia lub śmierci.

 

 

DLATEGO WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE:

 

Kierujący pojazdem jest obowiązany:

 

    zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;

 

    przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;

 

    prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;

 

    w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

 

 

 

Kierującemu pojazdem zabrania się:

 

    objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

 

    wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

 

    wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

 

    omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Powrót na górę strony