Sobotnie policyjne zabezpieczenie zgromadzeń publicznych - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Sobotnie policyjne zabezpieczenie zgromadzeń publicznych

Data publikacji 10.10.2020

Dzisiaj policjanci zabezpieczali zgromadzenie publiczne, które zorganizowali przeciwnicy obostrzeń związanych z chorobą Covid-19. Zgromadzenia odbyły się w Gdańsku, Gdyni, Chojnicach i Wejherowie. Funkcjonariusze zabezpieczali przemarsze i dbali o bezpieczeństwo mieszkańców. Mundurowi zdecydowanie reagowali wobec osób naruszających przepisy prawa. Legitymowano, nakładano mandaty, kierowane będą wnioski o ukaranie do sądu. W Gdańsku doszło do naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych. Policjanci analizują zabezpieczony materiał dowodowy, a osoby które złamały prawo muszą liczyć się z konsekwencjami.

W sobotę kilkudziesięciu policjantów z gdańskiej komendy miejskiej wspieranych przez funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku dbało o bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska podczas trwania zgromadzenia publicznego, które rozpoczęło się o godz. 14.00 na Długim Targu.

Po kilkudziesięciu minutach od rozpoczęcia, zgromadzenie zostało rozwiązane przez przedstawiciela Urzędu Miasta Gdańska. Policjanci na bieżąco rozpoznawali zagrożenia, wskazywali miejsca podwyższonego ryzyka i szybko reagowali na drobne incydenty. Spora grupa uczestników pomimo rozwiązania zgromadzenia zaczęła przemieszczać się w kierunku Pomnika Poległych Stoczniowców. Podczas legitymowania na ul. Aksamitnej osoby stawiały czynny opór, były agresywne i napierały na policjantów. Funkcjonariusze zostali zmuszeni do użycia gazu pieprzowego. Część grupy zawróciła i w okolicy Długiego Targu policjanci interweniowali wobec czterech osób, które zakłócały porządek publiczny, nie stosowały się do panujących obostrzeń oraz pomimo obowiązku nie podały funkcjonariuszom swoich danych. Osoby zostały doprowadzone do komisariatu w celu ustalenia tożsamości. W związku z tymi wykroczeniami mundurowi skierują do sądu wnioski o ukaranie.

W trakcie zabezpieczenia policjanci wylegitymowali łącznie 42 osoby, które m.in. nie stosowały się do obowiązku zasłaniania nosa oraz ust, zakłócały porządek publiczny oraz wprowadziły w błąd co do swoich danych funkcjonariusza. Podczas zdecydowanej reakcji na agresywne zachowanie uczestników doszło do trzech sytuacji, w których została naruszona nietykalność cielesna funkcjonariuszy.

Policjanci analizują zabezpieczone zapisy kamer monitoringu, a także nagrania zarejestrowane przez policyjnego technika. W przypadku naruszenia innych przepisów prawa przez uczestników zgromadzenia, funkcjonariusze wyciągną wobec tych osób konsekwencje. Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza Policji grozi kara 3 lat więzienia. Za popełnione wykroczenia sąd może nałożyć karę grzywny do 5 tys. zł.

 

Policjanci z powiatu chojnickiego wspierani przez inne służby zabezpieczali zgromadzenie kilkudziesięciu osób, które protestowały dzisiaj na Starym Rynku w Chojnicach przeciwko noszeniu maseczek. Policjanci realizując zadania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa nadawali komunikaty dźwiękowe na temat obowiązujących obostrzeń w strefie żółtej, a także przez megafony nawoływali do obowiązujących obostrzeń. Pomimo apeli część uczestników nie zastosowała się do poleceń zachowania zakrycia ust i nosa oraz utrzymania dystansu społecznego. Decyzją Burmistrza Miasta przedstawiciel urzędu miejskiego rozwiązał zgromadzenie i wezwał protestujących do rozejścia się. Policjanci reagowali na wszelkie naruszenia i właśnie w takich przypadkach, gdzie dochodziło do łamania przepisów funkcjonariusze legitymowali osoby. Łącznie kilkadziesiąt osób zostało wylegitymowanych, kilka osób zostało ukaranych mandatami w związku z naruszeniem przepisów porządkowych. Natomiast w tych przypadkach, gdzie następowała odmowa przyjęcia mandatu, albo policjanci wcześniej zastosowali pouczenia, które okazały się niewystarczającym środkiem porządkowym, zostaną skierowane wnioski do sądu o ukaranie.

Podobnie było w Gdyni, gdzie podczas zabezpieczenia marszu przeciwników obostrzeń związanych z koronawirusem funkcjonariusze zwracali uwagę na nieprzestrzeganie przez jego uczestników ograniczeń wynikających z obowiązującego Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Niestety nie obeszło się bez mandatów karnych. Podczas pracy mundurowi przeprowadzili 49 interwencji. Stróże prawa skierowali 44 wnioski do sądu, a także pouczyli 5 osób. Wszystkie interwencje dotyczyły nie zakrywania ust i nosa. Wśród wniosków do sądu dwa zostały rozszerzone o wykroczenia z art. 65 kw (uczestnicy  wbrew obowiązkowi nie chciały wylegitymować się) oraz z art. 51 kw (zakłócanie porządku publicznego).

W Wejherowie natomiast w zabezpieczeniu protestu uczestniczyło kilkudziesięciu policjantów z powiatu wejherowskiego, Oddziałów Prewencji w Gdańsku oraz strażnicy miejscy z Wejherowa. Policjanci realizując zadania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa nadawali komunikaty dźwiękowe na temat obowiązujących obostrzeń w strefie żółtej. W sytuacji gdy dochodziło do naruszeń obowiązujących przepisów funkcjonariusze legitymowali osoby. Łącznie kilkadziesiąt osób zostało wylegitymowanych, kilka osób zostało ukaranych mandatami w związku z naruszeniem przepisów porządkowych. W tych przypadkach, gdzie następowała odmowa przyjęcia mandatu, zostaną skierowane wnioski do sądu o ukaranie.