Przypominamy o obowiązku zakrywania nosa i ust - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Przypominamy o obowiązku zakrywania nosa i ust

Data publikacji 15.10.2020

Od soboty 10 października, kiedy w całej Polsce został wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, policjanci z Gdańska w związku z tym wykroczeniem podjęli blisko 700 interwencji i ukarali mandatami ponad 170 osób, które zlekceważyły wytyczne ministerstwa zdrowia. W 75 przypadkach zostały skierowane wnioski do sądu. Pamiętajmy, że obowiązujące ograniczenia oraz nakazy mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. Przypominamy o tym, że samodyscyplina, świadomość zagrożenia i dbanie o zdrowie swoje i najbliższych jest teraz najważniejsze.

Od soboty, 10 października br., w całym kraju mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej: w sklepie, autobusie, ale także na wolnym powietrzu. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie czy też dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

W związku z wprowadzeniem na terenie całego kraju „żółtej strefy”, w celu zwalczania pandemii koronawirusa, policjanci sprawdzają jak nakazy i obostrzenia są respektowane przez mieszkańców Gdańska. Proszą również, aby nie ignorować wprowadzonych przepisów i nie ukrywają, że każda reakcja odmowna spotka się ze zdecydowaną postawą ze strony policjantów. Cel jest jeden-ochrona zdrowia i życia ludzkiego.

W związku z rosnącą falą zakażeń policjanci niepobłażają osobom, które  łamią przepisy. Do tej pory przekonało się o tym 680 osób, które uznały, że wprowadzone od soboty obostrzenia ich nie dotyczą. Ponad 170 osób zostało ukaranych mandatami karnymi. Ponadto policjanci skierowali 75 wniosków do sądu wobec tych, którzy mandatu nie przyjęli, a 420 osób pouczyli.

Przypominamy, że w przypadku naruszenia przepisów wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem policjant może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 złotych lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspektora sanitarnego. Kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł.

Pamiętajmy, że obowiązujące ograniczenia oraz nakazy mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich.  Przypominamy o tym, że samodyscyplina, świadomość zagrożenia i dbanie o zdrowie swoje i najbliższych jest teraz najważniejsze.